Filiżanka z białej czekolady z musem truskawkowym


Efektowna filiżanka z białej czekolady wypełniona pysznym musem truskawkowym… Tak podany deser na pewno zachwyci gości 🙂

Filiżanka z białej czekolady z musem truskawkowym

Składniki:

Filiżanki (4 szt.):

  • 3 tabliczki białej czekolady (lub gotowej polewy czekoladowej)
  • czerwony barwnik spożywczy
  • foremki silikonowe (opcjonalnie po serkach, jogurtach)

Mus truskawkowy:

  • 1 galaretka truskawkowa „Winiary”
  • 400 g truskawek
  • 125 ml śmietanki 30%

Przygotowanie:

Filiżanki:

Trzy połamane tabliczki czekolady rozpuszczamy w kąpieli wodnej (tzn. czekoladę umieszczamy w miseczce nad parą wodną). Zdejmujemy miseczkę. Pozostałą czekoladę drobniutko siekamy lub ścieramy na tarce i wsypujemy do rozpuszczonej, ciepłej czekolady. Dodajemy barwnik spożywczy i wszystko mieszamy, aż składniki się połączą. Ochładzamy w ten sposób ciepłą czekoladę, dzięki temu będzie trwalsza i bardziej błyszcząca. Jeżeli czekolada ostygnie, należy ją ponownie delikatnie podgrzać (Nie przegrzać!). Lekko tężejącą czekoladą smarujemy wewnątrz foremki silikonowe (warstwa ma mieć około 3 mm) i schładzamy. Jeżeli czekoladowe ścianki są za cienkie, czynność należy powtórzyć.

4 truskawki maczamy w czekoladzie, posypujemy cukrowymi koralikami i schładzamy. Resztę czekolady przekładamy do małego foliowego woreczka, obcinamy narożnik, rysujemy uchwyty filiżanek i ozdoby na folii aluminiowej. Schładzamy.

Rada:

Jeśli nie posiadacie silikonowych foremek, możecie użyć plastikowych po serkach lub jogurtach, z tym że najpierw trzeba je oblać wewnątrz cienką warstwą tężejącej żelatyny i schłodzić. Dopiero wówczas można wysmarować je czekoladą (nie ciepłą, bo żelatyna się rozpuści) i wstawić do lodówki. Przygotowane w ten sposób filiżanki, zanurzamy na chwilę w bardzo ciepłej wodzie. Żelatyna się rozpuści, będzie można je wyciągnąć i delikatnie wytrzeć chusteczką. Sposób ten jest bardziej czasochłonny i filiżanki nie wychodzą idealne, ale da się je wyrównać nożykiem 😉

Mus truskawkowy:

Do rondelka wlewamy śmietankę i doprowadzamy do wrzenia. Zdejmujemy z ognia, wsypujemy galaretkę i energicznie mieszamy, aż się rozpuści. Schładzamy.

Umyte i obrane truskawki miksujemy (4 zostawiamy do dekoracji). Dodajemy do nich galaretkę i wszystko mieszamy. Przelewamy do czekoladowych filiżanek i wstawiamy do lodówki, do czasu, aż mus stężeje.

Gotowe filiżanki wyjmujemy z foremek i odrobiną czekolady doklejamy uchwyty. Ponownie wstawiamy na chwilę do lodówki. Wyjmujemy, przekładamy na talerzyki i dekorujemy truskawkami i czekoladowymi wzorkami.

Smacznego 🙂

Rozpocznij owocowy sezon z galaretkami WINIARY!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 komentarzy do “Filiżanka z białej czekolady z musem truskawkowym