Jaką kawę wybrać do ekspresu?


Kawa to jeden z najczęściej kupowanych produktów na świecie. Wielu ludzi ma swoje ulubione sposoby na jej przyrządzanie. Można ją parzyć w kawiarce, rondelku, po turecku czy przygotować w ekspresie do kawy. Z dodatkiem mleka, śmietanki czy mocne espresso, taka kawa jest pyszna o każdej porze dnia. Jaka kawa ziarnista czy mielona będzie dla Ciebie odpowiednia? Przeczytaj poniższe wskazówki.

Gatunki kawy

Dwa najpopularniejsze rodzaje kawy to Robusta i Arabica. Ta druga niemal zdominowała rynek. Arabika pochodzi z Etiopii, skąd rozprzestrzeniła się w całym języku arabskim, następnie w Turcji i na całym świecie. Obecnie najlepsze plantacje znajdują się w Ameryce Południowo-Środkowej i Afryce Środkowej. Kawa przygotowana z roślin tego gatunku jest łagodna w smaku i lekko pobudzająca – zawiera do 2% kofeiny. W zależności od środowiska, w którym dojrzewa, możemy wyczuć jego smak z nutami orzechów, czekolady lub kakao.

Robusta to kawa, która rośnie w regionie międzyzwrotnikowym. Jej największymi producentami są Wietnam, Brazylia i Indonezja.
W związku z tym, że robusta nie jest wymagająca jako roślina oraz charakteryzuje się odpornością na działanie szkodników i chorób, jest zdecydowanie tańsza. Napój Robusta ma mocny i intensywny smak z lekką nutą goryczy. Goryczka jest spowodowana wysokim stężeniem kofeiny i wynosi ok. 2,7% w ziarenku kawy. Dostępne są również mieszanki tych gatunków. W zależności od producenta różne są proporcje arabiki i robusty. Oczywiście z przewagą tej pierwszej.

Kup kawę do ekspresu: https://www.mediaexpert.pl/agd-male/do-kuchni/kawy-i-herbaty

Kawa ziarnista czy kawa mielona — która lepsza?

Obydwa rodzaje mają swoich zwolenników i przeciwników. Ziarna kawy dłużej zachowują swój aromat. Mielona bezpośrednio przed zaparzeniem – roznosi zapach na całe pomieszczenie. Kawę ziarnistą użyjemy do maszyn z funkcją mielenia – jeśli go nie masz, musisz kupić młynek do kawy.
Kawa ziarnista jest również droższa od kawy mielonej z prostego powodu: opakowania zawierają całe ziarna. Kawa mielona nie podlega takiej selekcji – wszystkie ziarna są po prostu mielone.

Kawa mielona niestety dość szybko wietrzeje – nawet jeśli będziemy ją przechowywać w szczelnym opakowaniu, co może wpływać na smak kawy.
Dlatego oferowana jest w małych opakowaniach 250g i aromatyczna kawa mielona pozwala na szybkie zaparzenie. Producenci czasami oferują kawę o różnym stopniu zmielenia. Grubo mielona kawa mająca palone ziarna jest dobra do parzenia po turecku oraz do french pressa, do gotowania w tygielku najlepsza jest bardzo drobno mielona.

Jaki stopień palenia kawy

Najlepsza kawa do ekspresu powinna być w ziarnach i zmielona tuż przed przygotowaniem – w ten sposób możemy wydobyć cały aromat i z ziaren.
Najlepiej zaopatrzyć się w ekspres ze zintegrowanym młynkiem lub kupić młynek dobrej jakości. Wybierając kawę ziarnistą do espresso, należy zwrócić uwagę na sposób jej wypalenia, parametr mający istotny wpływ na smak i zawartość kofeiny w kawie.

– Ziarna jasno palone – cechuje je krótki czas palenia i jasnobrązowy kolor. Jest to delikatna kawa ziarnista, która ma nuty owocowe i nadaje się do ekspresu przelewowego lub tłokowego. Używając jednak lekko wypalonych ziaren w ekspresie, trzeba liczyć się z tym, że kawa będzie kwaśna i niedoparzona.

– Ziarna średnio palone – takie ziarna cechują się średnią intensywnością oraz brązowym odcieniem i nadają się zarówno do ekspresów ciśnieniowych, jak i kawiarek czy french pressów.

– Ziarna ciemno palone – ciemnobrązowe ziarna wyróżnia wysoka intensywność smaku, niska kwasowość i wyczuwalna goryczka, niekiedy z nutami orzechowymi i czekoladowymi. Kawa ciemno palona idealnie nadaje się do ekspresu ciśnieniowego czy kawiarki.

Szukasz najlepszej kawy ziarnistej? Dobra kawa ziarnista do ekspresu powinna więc być średnio lub ciemno palona. Kawy jasno palone warto zostawić do parzenia innymi metodami. Pamiętaj też, by do ekspresu z wbudowanym młynkiem nie wsypywać ziaren kawy aromatyzowanych, których olejki mogłyby uszkodzić urządzenie.

« Powyższy artykuł jest sponsorowany »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *